MREŽNE STRANICE UREDA ZA MEĐUNARODNU SURADNJU ZA STUDENTE EFZG-a
Međunarodna mobilnost tijekom studiranja smatra se važnom programskom komponentom što potvrđuju sve studije, stoga je sve više visokih učilišta u svijetu koji potiču međunarodnu razmjenu.
Osim što studenti mogu steći neprocjenjivo iskustvo studiranja i/ili rada u inozemstvu i života u internacionalnom okruženju, stjecanje međunarodnog iskustva često je prednost pri zapošljavanju. Međunarodno iskustvo pridonosi većoj samostalnosti studenata, kulturnoj obogaćenosti, poznavanju stranih jezika i sposobnosti rada te snalaženja u multikulturalnim sredinama.
Postoje različiti programi mobilnosti studenata, a najvažniji su:
Erasmus+ studijski boravak
Erasmus+ stručna praksa
CEEPUS
UNIZG bilaterala
EFZG bilaterala
Freemover
Ljetne/zimske škole
ZAŠTO NA MOBILNOST?
Osim što studenti mogu steći neprocjenjivo iskustvo studiranja i/ili rada u inozemstvu i života u internacionalnom okruženju, stjecanje međunarodnog iskustva često je prednost kod pronalaska zaposlenja. Međunarodno iskustvo pridonosi većoj samostalnosti studenata, kulturnoj obogaćenosti, boljem poznavanju stranih jezika i sposobnosti rada te snalaženja u multikulturalnim sredinama.
GDJE NA MOBILNOST?
Studentima Ekonomskog fakulteta Zagreb pruža se mogućnost studiranja, rada i života u inozemstvu na nekoj od Erasmus+ partnerskih institucija Fakulteta, bilateralnih partnera Fakulteta, bilateralnih partnera Sveučilišta u Zagrebu ili u svojstvu freemovera (sami snose troškove studija i ostale troškove na stranoj instituciji).
KADA NA MOBILNOST?
Studenti mogu ići na mobilnost od početka studija, no mobilnost se preporuča u kasnijim godinama kako bi se student uspio prilagoditi i na vrijeme izvršiti fakultetske obaveze.
STATUS STUDENTA NA EFZG-u ZA VRIJEME MOBILNOSTI
Studenti za vrijeme trajanja međunarodne razmjene ostaju upisani na svoj matični fakultet/akademiju. Erasmus+ studenti oslobođeni su plaćanja školarine na inozemnom visokom učilištu.
KOLIKO DUGO NA MOBILNOST?
Mobilnost u inozemstvu (studijski boravak i stručna praksa) može trajati najviše polovicu dužine trajanja studijskog programa na Ekonomskom fakultetu Zagreb, a uobičajeno minimalno trajanje jest jedan semestar.
PRIZNAVANJE KOLEGIJA
Svaki student prije odlaska na studijski boravak treba sklopiti Ugovor o učenju (Learning Agreement), kojeg potpisuju student, matični fakultet/akademija i ustanova u inozemstvu.
Matični fakultet/akademija dužna je priznati uspjeh za uspješno završenu aktivnost tijekom razdoblja studentske razmjene, sukladno dokumentu Learning Agreement. Priznavanje se vrši na razini fakulteta/akademije.
Senat Sveučilišta u Zagrebu na 10. redovitoj sjednici u 348. akademskoj godini (2016./2017.) održanoj 11. travnja 2017. donio je Pravilnik o međunarodnoj mobilnosti.
POSTUPAK PRIJAVE
Svaki oblik mobilnosti ima specifičan način prijave. Postupak prijave opisan je unutar svake mobilnosti.
Prije prijave na natječaj, svi studenti zainteresirani za razmjenu, dužni su proučiti i u dogovoru sa ECTS koordinatorom na fakultetu/akademiji usporediti studijske programe matičnog i inozemnog sveučilišta, te se savjetovati o kolegijima koje bi mogli slušati i polagati u inozemstvu. Potrebno je obratiti pažnju, te se informirati na kojem se jeziku izvodi nastava na stranom sveučilištu.
Erasmus Student network Zagreb izradio je Priručnik za mobilnost kako bi se čim više studenata i mladih u Hrvatskoj informiralo o različitim programima mobilnosti te platformama i alatima povezanima s mobilnosti, te naposljetku i pronašlo u Priručniku nešto za sebe. "Naša je najveća želja da uz pomoć Priručnika doprinesemo povećanju broja studenata i mladih u Hrvatskoj koji se odlučuju na mobilnost te se nadamo da i Vi dijelite našu želju i da ćete se stoga odlučiti postati ambasadorima mobilnosti u Hrvatskoj kako bismo u sinergiji postigli spomenuti cilj."